SOCAR Fiber ve EXA Infrastructure’dan Stratejik İş Birliği

OCAR Fiber, dünyanın önde gelen telekomünikasyon şirketi ve altyapı işletmecisi EXA Infrastructure ile protokol anlaşması imzaladı.

SOCAR Türkiye’nin grup şirketlerinden olan SOCAR Fiber, telekomünikasyon sektöründeki küresel potansiyeli değerlendirerek operatörlerine her türlü elektronik haberleşme ve hızlı internet erişimi için omurga ağ hizmeti sunmaya devam ediyor.

SOCAR Fiber, dünyanın önde gelen telekomünikasyon şirketi ve altyapı işletmecisi EXA Infrastructure ile yaptığı anlaşma ile Türkiye-Yunanistan sınırı ve Türkiye-Gürcistan sınırı arasında yer alan fiber altyapısı üzerinden aydınlatılmamış fiber hizmeti verileceğini duyurdu. Bu iş birliği protokolü kapsamında, bir çift fiber optik kablo ucunun kiralanmasının yanı sıra SOCAR Fiber’e ait diğer kablo uçlarının, EXA tarafından dünya devi hiper ölçekli global veri merkezi işletmecilerine pazarlanabilmesi konusunda da anlaşmaya varıldı.

SOCAR Fiber, önümüzdeki dönemde küresel ölçekte projelerine devam ederek, yerli ve global şirketlere kiralamalar yapmayı sürdürecek.

SOCAR Fiber, 2013 yılından bu yana TANAP Doğal Gaz Boru Hattı güzergahında bulunan 1850 km uzunluğundaki fiber optik altyapısı üzerinden güvenli elektronik iletişim altyapısı hizmeti sunuyor. Türkiye’yi doğudan batıya kat eden bu fiber optik hat ile toplamda 20 il ve 67 ilçeye hizmet ulaştırıyor.

EXA Infrastructure ile gerçekleştirilen iş birliği anlaşması, SOCAR Fiber’in sektördeki konumunu güçlendirirken SOCAR Fiber, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin dijital dönüşümüne de önemli katkılar sunmaya devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir